Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Google Pagespeed Insight Nedir?

Google pagespeed ınsight nedir?

Google pagespeed ınsight herhangi bir internet sitesinin yüklenme hızını test eden bir araç niteliği taşımaktadır. Gerek mobil cihazlarda gerekse masaüstü cihazlarda Google pagespeed ınsight yüklenme hızını olumlu yada olumsuz şekilde etkileyen tüm faktörleri detaylı bir biçimde göstermektedir. Kullanıcının internet sitesi yüklenme aşamasında ve sonrasında ekranın gösterilmesi binlerce işlemin sonucunda gerçekleşmektedir. Bu işlemler sitenin yüklenmesini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Bu noktada googlenin yayınladığı araç ile hangi aracın düzgün çalıştığı ya da hangi faktörlerin geliştirilmeye açık olduğu belirlenebilir. Site yöneten kişiler ve site geliştiricileri Google pagespeed ınsight sağladığı verilerle kurulan internet sitesinin çok daha verimli bir şekilde çalışmasına yönelik çalışmaları kolaylıkla yapabilir.

https://api.whatsapp.com/send?phone=5511239331&text=Bilgisayar%20Arzas%C4%B1n%20Hakk%C4%B1nda%20Bilgi%20Almak%20%C4%B0stiyorum.

Google pagespeed ınsight  ne işe yarar?

Google sayfa hızı bilgisi yüksek verimlilik elde edilmesi yönünde internet sitesi sahiplerine pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Sitenin çalışma performansına bakılara puanlama üretilir. Lighthouse Google’nin açık kaynak kodlu araçlarından biridir. Bu kaynak sitenin seo performansı ve erişilebilirliğin yanı sıra pek çok noktada değerlendirme yaparak skor tablosu meydana getirmektedir. Skor tablosu 90’nın üzerinde olan puanlamalar iyi olarak nitelendirilir. 5o ve 90 arasında çıkan puanlama iyileştirmeye ihtiyaç duyulduğu anlamını taşır. 50 puanın altında olan siteler ise kötü bir performansa sahiptir. Google pagespeed ınsight aracı ile alan adı kontrolü sağlanarak veri siteleri kontrol edilir. Bu aşamada çeşitli veri geliştiriciler performans yönetimini en üst düzeye çıkarmaktadır.

Google pagespeed ınsight nasıl kullanılır?

Sayfa hız bilgileri hem internet sitesi olarak hem de geliştirici bir araç olarak kullanılabilmektedir. Açık kaynaklı Chromium alt yapısına sahip tüm tarayıcılar geliştirici araçların içerisinde pagespeed ınsight  a da yer vermektedir.

Google pagespeed ınsight aracını kullanabilmek için tarayıcınızın ayarlar bölümünden geliştirici araçlarını aktif hale getirmeniz gerekir. Açılan site üzerinde sağa tıklayarak öğeyi incele sekmesi tıklandığında geliştirici ayarlar açılır. Tarayıcının hemen hepsinde bu işlem F12 kısayolu ile yapılabilmektedir. Geliştirici ayarları açık hale geldiğinde Lighthouse sekmesini tıklamak yeterli olacaktır. Bu bölümde sitenin değerlendirileceği kategoriler ve inceleme yapılacak cihaz seçilerek rapor oluştur butonuna tıklanır. Kısa bir süre içerisinde değerlendirme tamamlanır ve Google pagespeed ınsight sayfa hızı bilgileri ekrana yansır. 

Google pagespeed ınsight neden kullanılmaktadır?

Google pagespeed ınsight başlıca kullanım amacı bir internet sitesinin masaüstü veya mobil cihazlarda performans bilgisi vermektedir. Verilen bilgiler ışığında elde edilen verilerle iyileştirmeler yapılarak daha hızlı yüklenme sağlanır. Daha yalın bir ifade ile mobil sitelerin yüklenme ekranda açılması işlemi 3 saniyeyi aştığında kullanıcının siteyi ziyaret etmekten vazgeçmesi tıklanma oranında gerilemelere sebebiyet verecektir.

Google pagespeed ınsight raporları ile ne yapılabilir?

İnternet sitesinin performansını olumsuz etkileyen raporlar listelendiğinde iyileştirme çalışmaları hızla yapılabilmektedir. Sitenin arka planında gecikmeye neden olan pek çok etken olabileceğinden neden ve nereden kaynaklandığı bilgisi kısa sürede çözüm olanakları sunmaktadır. Ayrıca Google pagespeed ınsight gecikmeye neden olan durumların nasıl giderilebileceği hakkında da bilgiler yer almaktadır. Doğru bil yol izleyerek sitenin yüklenme hızı çok daha kolay bir şekilde arttırılarak performans iyileştirilebilir.

İnternet sitelerinin performans optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiği, nerde problem olduğu, problemin geliştirilmeye açık olan yönleri, ve buna benzer veriler Google pagespeed ınsight sayesinde çözüm odaklı yaklaşımları beraberinde getirmektedir. Google sayfa hızı bilgisiyle internet sitelerinde yapılacak iyileştirmeler sitenin açılma hızını maksimum düzeye çıkarmayı başarmaktadır. Böylelikle size ziyaretçileri kısa sürede istediği bilgiye veya görsel erişimi kolayca sağlayabilir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA