Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 7 Önemli Yöntem

Google’da Üst Sıralara Çıkmak web sitesi sahibi kişilerin en önem vermeleri gereken konulardan biridir. Google arama motorunda yüksek sıralama elde edebilmek içinse sitenize ziyaretçi giriş çıkışının artması gerekmektedir. Anahtar kelime ile Google da üst sıralarda yer elde etmenin getirisi oldukça yüksektir. Ancak Google da üst sıralarda yer almak için web sitenizi açtıktan hemen sonra çok ciddi bir şekilde zaman ve emek harcamanız gerekmektedir.

Google İlk Sıra Yöntemleri

Google da üst sıralara çıkma yöntemleri içinde en önemlileri;

olarak söylenebilir. Ancak bu maddelerin üstüne daha birçok madde sayılabileceği gibi, saydığımız maddeler de daha detaylı işlenebilir.

Bir ziyaretçi arama yaptığında Google, aramasına en yakın sonuçları ziyaretçiye sunar. Bu şekilde Google, kullanıcıları aradıklarına en uygun ve en yakın sitelere ulaştırmaya çalışır. Ama bazen aranılan konuyla ilgisiz bilgileri içeren sitelerin, kaliteli ve aradığımıza uygun içeriklerden daha üst sıralarda çıktığını görüyoruz. Peki, neden?

Google’da üst sıralara çıkmak, her site için büyük bir kazanımdır. Öyle ki aramalarda ne kadar yukarıda olursanız o kadar fazla ziyaretçi edinirsiniz. Ziyaretçiler arama yaptıklarında genelde sadece ilk sayfaya bakarlar. Aslında bakarsanız, ilk sayfada görünmeniz demek, Google kullanıcıları için aradıkları içeriğe ulaştılar demektir.

Google, adaletli sıralama sistemi sunabilmek adına farklı arama robotları ile çalışır. Bu robotlar web sitelerine gider, içeriklerine bakar, her sayfa için bir analiz yapar. Her sitenin içeriği ne anlatıyor, hangi kullanıcıları ilgilendiriyor, hangi araştırmalara cevap olabilir gibi sorulara cevap ararlar.

Tabi ki burada yapay zeka söz konusu olduğu için yazanları okuyup anlaması pek mümkün değildir. İşte bu yüzden SEO denilen sistemi kullanırlar. Başlıklar ,  anahtar kelimeler, kalın font kullanılarak yazılmış kısımlar dikkate alınır. Bunların sonucunda da sayfanın içeriğinin ne anlatmak istediğine ulaşılır. Bir diğer önemli etken ise kalitedir. Google’ın hedefi kullanıcıları için en kaliteli siteyi sunmaktır. Bundan dolayı kalitesi yüksek olan siteleri daha üst sıralara çıkartır. Google da üst sıralara çıkmak için sitenizin bu şartlara uygun olması gerekmektedir.

Google Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Analiz siteleri size Google da ki durumunuz hakkında bilgi verir. İçeriklerinizi sitenize yüklemeden önce SEO analizinden geçirirseniz, analiz programı size sayfanızın içeriği, eksik kısımları, yükseltmeniz gereken kısımları ve Google için önemli olan noktaları aktarır. Bu analiz programlarının hedefi ise, içeriğinizin en üst sıralarda yer almasıdır.

Araştırmalar neticesinde varılan sonuç şudur; Eğer Google robotları gibi aynı yapay zeka düşüncesine sahip analiz programlarını kullanarak içeriğinizi revize ederseniz, analiz programı kullanmayanlara göre 3 kat daha başarılı olursunuz. Yani, analiz programlarının Google’ın içeriğe bakış açısını anlamanıza büyük katkıları vardır. Google da üst sıralara çıkmak için analiz programları büyük destekçilerimizdir.

Peki analiz programlarının içerikleriniz de başlıca dikkat ettiği şeyler nelerdir? Birlikte inceleyelim;

 • Sayfanızda bulunan hatalı kelime sayısı kaçtır? Ziyaretçilerin rahatça okuyabilmesi için ne gibi düzenlemeler yapılabilir?
 • Başlık, alt başlıklar ve bold(kalın font) kullanımınız yeterince iyi mi?
 • Anahtar kelimeleri yeterince kullandınız mı? Benzer içerikler arasında rakiplerinize göre SEO uyumluluğunuz ne durumda? Sayfanızı daha iyi hale getirmek için hangi düzenlemeler yapılmalı?
 • Kaliteli bir içeriğe sahip misiniz? Okuyucuyu yeteri kadar sitenizde tutabilmek için sözcük sayınız yeterli mi? Kullandığınız cümleler anahtar kelimelerinizle ne kadar uyumlu? Peki Google aramalarına uygun kelimeler seçtiniz mi?

İşte analiz programları tüm bu maddelerde geçenleri sayfanızda analiz eder ve size bir rapor çıkartır ve bu rapora göre gerekli düzenlemeleri yapmanızı ister.

1.Doğru Anahtar Kelime Seçimi , Anahtar Kelime Araştırma

Google da sıra yükseltmek için ilk şart doğru anahtar kelime seçmektir. Google da yapılacak aramaya göre anahtar kelime belirlemelisiniz. Ziyaretçiler arama yaparken hangi kelime ve cümleleri kullanıyorlar? Anahtar kelime seçimi bu soruların cevabını öğrendikten sonra yapılmalıdır.

Anahtar kelimeler ne çok ne az kullanılmamalı yeteri kadar kullanılmalıdır. Ayrıca ziyaretçileri de sıkmaması için güzelce yerleştirilen anahtar kelimeleri okuyucu fark etmemelidir.

Anahtar kelime araştırması için Google Ads’i daha detaylı ve ücretli olarak ise Ahrefs ve semrush gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

2. Yüzde Yüz SEO Uyumlu İçerikler Üretin

Google içerikleri analiz ederken SEO ‘dan faydalanır. En basit haliyle SEO, içeriklerin arama motorları tarafından analiz edilirken doğru anlaşılmasını sağlamaya çalışan bir takım şartlardır. İçerisinde anahtar kelime seçimi, başlık kullanımı gibi bir çok parametre vardır ve eğer yüzde yüz SEO uyumlu bir içerik hazırlarsanız Google, sayfanızı her zaman üste çıkartır.

Her noktasıyla SEO uyumlu site hazırlamak için analiz programlarından yararlanmalısınız. Bu konuda ücretli analiz programları çok daha iyi hizmet vermektedir fakat ön gösterimde olan ücretsiz analiz programları da bulunmaktadır.

3. Okuyucuları Uzun Süre Sitenizde Tutmaya Çalışın

Google da üst sıralara çıkmak için, Google’ın sitenizi temiz içerik olarak tanımlaması gerekiyor. İçeriğinizin rahatça okunup anlaşılabilir durumda olması ve tasarımının okuyucuyu rahatsız etmemesi gerekir. Google, kullanıcıların tüm sitelerde ne kadar süre kaldığını analiz eder ve ziyaretçileri uzun süre sayfasında tutmayı başaran siteleri üst sıralara taşır.

Google, kullanıcıların hemen çıkış yaptığı sayfaların kalitesiz olduğunu bilir ve bu durum sıralamaya etkiler. Kısa süreli olan “Hemen çıkma” ziyaretleri, Google için clickbait (tıklama tuzağı) siteleridir. Google, kullanıcıların çok kısa süre kaldığı siteleri alt sıralara taşır.

Sitenizi ziyaret eden kişileri sayfanızda tutmak için onları sıkmayacak, içeriğinizi okumalarını sağlayacak esprili ve akıcı bir anlatıcı olun. Google Analytics ile, ziyaretçilerinizin hangi sayfanızda daha çok veya daha az zaman geçirdiğini takip edip geliştirmeler yapın.

4. Doğru Başlık ve Alt Başlık Kullanımı

Google’da üst sıralara çıkmak için içeriklerin kalitesini arttıran özelliklerden bir diğeri de doğru başlık düzenidir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sayfanızı rahatça okuyup anlayabilmesi için başlıklarınızı alt başlıklara ayırmalısınız.

SEO için başlıklar çok önemlidir. Google içeriğinizi ne kadar kolay anlayabilirse sayfanızın üst sıralara yerleşmesi de o kadar kolay olur. Bundan dolayı, sayfanızdaki başlıklar konuyla ilgili olmalı fakat bazı başlıklar da anahtar kelimelerden oluşmalı.

5. Sitenizin Güvenliği Önemli Bir Unsur

Google, kullanıcılarına yalnızca güvenli içerikler sunmak ister, bu yüzden üst sıralara alacağı sayfalarında güvenli olması şarttır. Sitenizin ne kadar güvenli olduğu, ne kadar sağlam ve güçlü olduğu, Google’ın bildiği ve dikkat ettiği noktalardır. Eğer sayfalarınızda güvenlik açığı bulunuyorsa, kullanıcılarınıza rahatsızlık verecek reklamlar veya görseller bulunuyorsa, bu Google’ın gözünde siteniz için bir eksi puandır.

Google da üst sıralara çıkmak için; eğer sayfalarınızda güvenlik açığı ya da kaygılanacak bir durum bulunuyorsa bunları yok etmelisiniz. Siteniz için bir SSL sertifikası edinin. Böylece siteniz hem daha güvenilir olacak hem de artık Google’ın sevdiği bir site olacaktır. Bu siteniz için büyük bir başarıdır.

6. Aramalara Uygun Görseller Kullanın

Sitelerinizde sayfalarınızı oluştururken içeriğine dikkat ettiğiniz kadar görsel kısmına da önem vermelisiniz. İlginç gelebilir fakat Google arama motoru kullanıcılarının %30’u aramalarını görsellerden yapıyor. Bu da demek oluyor ki eğer sizin görseliniz ilgi çekiciyse, konuyla ilgili fikir veriyorsa, bu kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Google, sitenizden, sayfalarınızın ana görselini alarak Google görseller kısmında benzerleri ile yarışa başlatır. Eğer görselleriniz de benzerlerinden daha fazla tıklanma oranına sahipse, Google bunu görecek ve sitenizi üst sayfalara taşıyacaktır.

Unsplash gibi sitelerden ücretsiz görseller edinebilirsiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de, sitenizde kullanacağınız resimlerin boyutudur. 100 KB altında kalan resimleri kullanmanız yararınıza olacaktır. Görselleri sıkıştırmak içinde wordpress vb. uygulamaları kullanabilirsiniz.

7. Kaliteli İçerikler Üretin

Sitenize gelen Google kullanıcılarının birçoğu sitenize ilk defa geliyor olacaktır. İçerikleriniz o kadar kaliteli olmalı ki insanların aklında kalmalı. Eğer siteniz ziyaretçilerinizin aklında kalıcılığı yakalarsa başka bir zamanda arama yaparken aynı içeriğe sahip başka bir siteye girmek yerine sizin sitenizi gördüklerinde sizin sayfanıza girsinler.

Kalitesi önemsenmeden oluşturulan içerikler Google’ın en alt sayfalarında ziyaret edilmeden öylece dururlar. Hem kullanıcılar açısından hem Google da üst sıralara taşınma açısından kaliteli içerikler oluşturmak, çok önemlidir.

Eğer makalenizi yazarken, bunlarla uğraştığımda sıkılıyorum diyorsanız, SEO konusunda da yeterince bilgiye sahip değilseniz, siz özgünce yazınızı yazın. Sayfalarınız ve içeriğiniz kaliteli ise ulaşması gereken ziyaretçilere bir şekilde varacaktır.

Eğer sizin de siteniz için,

 • Sitem Google da neden çıkmıyor ?
 • Google da üst sıralara yerleşmek için neler yapabilirim ?
 • Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?
 • Sitemi arama motorunda nasıl yukarılara taşırım ?
 • Google da üst sıralara taşınma işi nasıl yapılır ?
 • Arama motorlarında ilk sırada olmak için ne yapılır ?
 • Google aramalarında nasıl üstlerde çıkarım?
 • Google’da üst sıralara çıkmak için ne kadar ödeme yapmam lazım?
 • Google’da üst sıralara çıkmak için

gibi sorularınız varsa, tam da olmanız gereken yerdesiniz. Profesyonel ekibimizin sahip olduğu tüm bilgi ve tecrübesi ile, sizlere yardımcı olmak için buradayız.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA