Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

LANDİNG PAGE TASARIM NEDİR?

LANDİNG-PAGE-TASARIM-NEDİR

Landing Page tasarım bir “Açılış sayfası” olarak düşünülebilir. Landing Page tasarım daha çok internette herhangi bir reklama tıklandığında kişinin karşısına çıkan tanıtım sayfasıdır. Landing Page tasarım kullanıcının istediği ürüne veya bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Landing Page tasarım genelde bir veya iki amaca hizmet etmektedir. Ana menü, side bar vs gibi tasarımlar bulundurmaz. Bu sayede kullanıcı konu dışına çıkmamış ve sadece konuya odaklanması sağlanmış olacaktır. Landing Page tasarımların kullanıcıyı içerik üzerinde düşünmeye, kullanıcıya dönüş sağlamaya içerik içinde sıkılmadan hedefe bağlı en hızlı ve kısa şekilde erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Landing Page tasarım kullanıcıya dönüş sağlamayı dikkatini çekmeyi hedeflemeği için karşısına bir anket, form, video şeklinde aniden çıkabilir. Hedeflenen dönüşüm dahilinde kullanıcıyı hareket ettirmek için sloganlar, butonlar ve mesajlar etkili ve doğru kullanılmalıdır. Landing Page tasarımlara dönüşümü örnek verecek olursak; Bir blok sayfası kullanıcıya üye kazandırma süreçlerini sıralayabilir. Hedeflenen amaç burada geri dönüşümdeki sürecin sıralanmasıdır.

LANDİNG PAGE TASARIMLAR NASIL OLMALIDIR?

Landing Page tasarımlar 4 madde kapsamında ele alınır.

 1. Landing Page Tasarımı: Landing Page tasarımlarda dönüşüm için tek bir şablon olmadığını unutmamalıyız. Her amaç için tek bir şablon kullanılmaz. Yani bir ürün için kullanılan Landing Page tasarımı ; form doldurma amacı olan kampanyalarda kullanılamaz.

 2. Verilen Mesajlar ve Harekete Geçirici Eylemler: Dönüş yapılmasını hedefleyen Landing Page tasarım kullanıcının dikkatini çekip onu dönüşümünü sağlamak için mesajların doğru verilmesi gerekir. Form doldurmayı hedefleyen tasarımlarda ise hemen indir hemen bilgilerini yaz gibi bir mesaj kullanmamalı. Bu kullanıcı tarafından hoş karşılanmaz. Bu yüzden doğru yaklaşımlar bir sonraki REMARTING yani hedefleme bütçelerinizi en iyi hale getirmemizi sağlayacaktır.

 3. A/B Testi Uygulamaları: İnternet ortamındaki seçicilik her geçen gün değişmektedir. Bu seçicilik Landing Page Tasarımlarında kullanılan dilin ve söylem çeşitliliğini ortaya çıkarmaktadır. Doğru tasarım ve söylem tespiti durumunda A/B testi yapma ihtiyacı doğmuştur.

 4. Sayfa Hızı Optimizasyonu: İlk üç madde tamamlandıktan sonra kullanıcıyı karşıladığımız Landing Page tasarımı için harcanan kampanya bedeli, emeğin en verimli kullanılmasını sağlamaktır. Kullanıcının sayfada kalma süresi sayfanın geç açılmasından veya açılmamasından kaynaklı ise kullanıcının bu durumdan tasarım ve söylem adımlarının en optimum düzeyde yaptığınızda dönüşüm oranınız ne oranda olur? Bunun gibi durumlarda optimizasyon çalışmalarını göz önünde bulundurmalıyız.

ONE PAGE TASARIM NEDİR?

One Page tasarım yani Tek Sayfa tasarım; birçok içeriğin küçük ölçekli olarak tek bir link üzerinde sunulmasıdır. Bu tasarımlar fazla yer ve içerik kaplamaya uygun değildir. Amacı kullanıcıyı sıkmadan tek sayfada içeriğin anlatmaktır.

ONE PAGE TASARIMIN FAYDALARI

  • Tek sayfalı tasarımlar düşük maliyetli ve birçok KOBİ için yeterli web sitesi çözümler
  • Yeterli içeriğe sahip olmayan yapılar için uygundur. Kullanıcı gereksiz sayfalar içinde gezmeden bir sayfada aradığı içeriğe ulaşır.
  • Kullanıcı tek sayfa içinde karar vermesi daha hızlı olur.
  • Anlatılmak istenen kullanıcı ile daha hızlı buluşur.
  • One Page tasarımlar faydalı yapılarla yapılabilecek; ürün satışı, üye alım, form doldurma vs gibi işlemleri gerçekleştirebilir.
  • One Page tasarımlar Landing Page tasarımlar gibi form doldurma , üye olma vs gibi dönüşümü arttırmak için kullanılabilir.
  • Mobil uygulamalarla benzerlik gösterdiği için mobil kullanım deneyimlerini daha iyi duruma getirebilir.
  • Gelişmekte olan web dünyası ile paralax sayfa düzeni gibi teknolojinin yeni olanaklarından yararlanarak , kullanıcının dikkatini çeken onu sayfaya odaklı hale getirebileceğiniz görsel bir şölen sağlayabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA