Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Seo Açısından Alan Adının Önemi

SEO Dostu Alan Adı Nasıl Seçilir?

Seo Açısından Alan Adının Önemi Alan adı, internet kullanıcılarının web sitelere erişebilmesi için kullandıkları adreslerdir. Kısacası bir web sitesinin adı diyebiliriz. SEO dediğimiz kavram ise web sitelerin arama motorlarında üst sıralarda olabilmesi için yapılan çalışmalar olarak nitelendirebiliriz. SEO açısından alan adının önemini ve neler yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

SEO Dostu Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adı seçimi yaparken web sitenizin amacına yönelik olması kullanıcıların web sitenizin ne ile ilgili olduğunu anlamasını sağlar. Ayriyeten daha iyi bir izlenim kazandırır.

Seo Açısından Alan Adının Önemi iyi bir şekilde işleyebilmesi için genel olarak işiniz ile alakalı ve akılda kalıcı zekice bir seçim yapmanın size bayağı bir faydası dokunacaktır. Doğru ve uygun alan adı seçimi için düşünülmesi gereken kriterleri şu şekilde listeleyebiliriz:

TPKmedya
TPKmedya Yazılım

Uzunluk

Alan adının pek fazla uzun olmamasına özen göstermek sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır. Ortalama bir uzunluk SEO açısından sıkıntı yaratmayacaktır fakat ortalama üstünde bir uzunluk başınızı biraz ağrıtabilir. 15 karakterden kısa olması sitenin SEO yönünden artı bir başlangıç yapmasına olanak sağlar.

Uzantı

Bir alan adının sonunda bulunmakta olan .com, .info gibi adlara uzantı denilmektedir. Bir alan adı alacağınız zaman hem site adını hem de .com, .gov, .edu gibi uzantılardan hangisi ile biteceğini siz seçeceksiniz. Eskiden günümüze kadar popülerliğini yitirmeyen .com uzantısı ilk tercihler arasında olmaya devam etmektedir. Bu süregelen popülerlik güçlü bir varsayımı ortaya çıkarmıştır. İnsanlar bir uzantıyı hatırlamadığı zaman genel olarak .com uzantısı ile hatırlamaya çalışmaktadır. Bu sebepten ötürü .com uzantısının type-in traffic diye bilinen trafik türünü olumlu etkilediği bilinmektedir. Type-in traffic kavramının anlaı ise sitenize bir bağlantı erişimi ile değil de alan adınızın yazılarak erişilmesini ifade etmektedir. Alan adınızı SEO uyumlu yapmanın bir diğer yolu ise uzantı sonuna ülke kodu eklemektir. Com.tr gibi uzantıları tercih ederek arama motorlarına artı bir bilgi sunmanızı sağlar ve arama sonucu çıkacak olan ilgili sonuçlar kullanıcının konumuna göre sunulur.

Hikâye

Alan adınızın bir hikâyeye dayalı olması ziyaretçileri daha da çok etkileyebilir ve akılda kalıcılığı artırabilmektedir. Misal Nike markası adını Yunan zafer tanrıçasından esinlenerek almıştır.

SSL Sertifikası / Kilit Simgesi

SSL sertifikası olmayan web siteler adres çubuğunda “güvenli değil” ibaresi ile kullanıcılara gözükür. Bu ibare kullanıcıları tedirgin ederek sitenizden anlık olarak çıkmalarını sağlar. “Güvenli değil” ibaresinden kurtulmak için sitenize bir güvenlik çözümü olan SSL sertifikasının yüklenmesi gereklidir. SEO için oldukça önemli bir faktördür diyebiliriz.

Nişe Özgü Alan Adları

Alan adı seçiminde nişe özgü olması sitenize uğrayacak olan ziyaretçiler açısından akılda kalıcılık sağlayabilir. Çünkü nişe özgü olarak seçilmiş alan adlarının sitenizi ilk defa ziyaret edecek kullanıcılara “alakalı” görünmenizi sağlamak gibi olumlu yönleri vardır. Bu şekilde tıklama oranlarında artış görülebilir.

Orijinallik

Orjinallik SEO açısından oldukça önem içermektedir. Benzer olan adlar sizi öne çıkaramayacaktır. Hoş bir izlenim ve özgünlük katması açısından benzersiz bir ad seçimi sizler için faydalı olacaktır.

Tire İşareti

Alan adlarında tire işareti kullanım tercihi hem alan adının okunurluğu hem de akıcılığı açısından oldukça zorlayıcıdır. Tire işareti spam benzeri davranışlarla bağlantılanabilir. Tireli alan adlarının spam gibi algılanmasının sebebi ise bir markaya ait orijinal alan adına yakın ad almak istenmesidir. Bunu da genellikle siber dolandırıcıların uygulamaktadır. Örneğin “coca-cola” ya da “micro-soft” örneklerini verebiliriz.

Harf Tekrarı ve Sayılar

Nitekim alan adınız tekrarlanan harflerden oluşuyorsa, bu kullanıcıların alan adınızı yanlış yazmasına ve yanlış sitelere gitmesine sebep olabilir. Sayıların ise alan adlarında tercih edilmesi ilk kez duyanlar için rakamlarla mı yoksa metin olarak mı yazılacağı konusunda kargaşa yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca tire işaretinde olduğu gibi sayıları kullanan spam içerikli web siteler yüzünden sitenizin spam davranışla bağdaştırılması da söz konusu olabilir.

Google ve Alan Adı Seçimi

Google’ın domain seçimi hususu hakkında bazı önerileri şu şekildedir:

“Özenle seçilmiş özgün bir alan adı, kullanıcıların odağını daha çok çekerek web trafiğinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Özgün olmayan ve basit bir alan adı ise tam tersi duruma sürükleyebilir.”

“Alan adında konumunuzu bulundurmak yerel müşteri ve kullanıcıları çekmenize yardımcı olabilir.”

“Diğer şirketlerin ya işletmelerin kullanmış olduğu marka adlarını hiçbir zaman kullanmamalısınız. Bu şekilde bir davranış yasal işlemlerle uğraşmanıza ve alan adınızın askıya alınmasına sebebiyet doğurabilir.

“Alan adı seçimi yaparken alan adınıza anahtar kelime koymak gibi bir şart koymanıza gerek yoktur.”

Doğru Alan Adını Seçmek Neden Önemli?

SEO uyumlu olarak üst sıralarda listelenmek gibi bir gayemiz varsa hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının istediklerini dikkate almak son derece önemlidir. Arama motorları sayfalarınızı sıraya eklemek için birçok detayı incelemektedir. Ziyaretçilerin de ilk olarak baktığı alan adınızdır. Özenle seçilmiş olan bir alan adı doğru SEO uygulamaları ile birleştirilirse web siteniz daha fazla organik trafikler elde edecektir.

Özet

Alan adı seçiminde SEO açısından uygun olması sizleri üst sıralara taşıyacaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli unsur özgünlüktür. Benzerlik içermediği ve özgün olunduğu sürece Google sitenizi üst sıralara taşıyacaktır. Alan adı seçiminde ise dikkat etmeniz gerekenler; bir hikâye ile destekleniyor olması, telaffuzu kolay olması, spam algısı oluşturmaması son derece önemlidir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA