Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable hatası nasıl çözülür için birden fazla adım meydana gelmektedir. Hataların genel incelemesi öncelik olmaktadır. Çünkü hataların ana nedenleri sitelerde olan bakımlar ya da sunucu trafiğinden olmaktadır. Bu yüzden de sitelerde büyük sorun var olarak düşünülmemektedir. HTTP durum kodu olarak bilinmektedir. Genel olarak sunucuların çok meşgul olmaları ya da bakımların olmasından kaynaklanmaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Bu hatalardaki kötü durumlardan bir tanesi hata çözümü sırasında hiç bilgi verilmemekte olmasıdır.

503 Service Unavailable kısmında genel olarak ‘’Service temporarily unavailable’’ mesajıyla karşılaşılmaktadır. Bunun açılımı ise servis geçici olarak kullanılamamaktadır olmaktadır.

Genel olarak meydana gelmekte olan zaman aşımları çok kısa olmaktadır. Bu yüzden de meydana gelen durumlar pek fark edilmemektedir. 503 ile gelen hatalar devam edebilmektedir. Böyle durumlarda uğraşılması gerekmekte olan daha büyük sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunun için de gözlenen hataların sonucunda kullanıcılar sitenin ziyaretini yapamayacaklardır. Ek olarak WordPress yönetici alanlarında da erişim kaybı yaşanmaktadır. Böylece siteler üzerinde her ne yapılırsa yapılsın güncellemeler meydana gelememektedir. Bu da hem maddi hem de manevi kayıp anlamına gelmektedir.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nedir?

WordPress 503 Service Unavailable hatası nedir araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Bu yüzden genel incelemek gerekmektedir. Web sunucuları şu an kullanılamıyor olduğunu göstermekte olan hata kodu olarak bilinmektedir. Genel olarak sunucuların çok meşgul olmaları ya da üzerinde bakım olmasından kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra diğer kodlardan farklı olarak 503, web sitelerinin hem çevrim içi hem de çalışır durumda olduğunu gösterir. Fakat şu an bir sürelik geçici ulaşılamıyor olduğuna işaret eden kod olarak gözlenmektedir. Bu yüzden direk hata kodu görünce site yok diye düşünmemek gerekmektedir. Çünkü sunucuların düzelmesi ya da bakımların son bulması ardından tekrar aktif olmaktadır. Bu yüzden de direk site yok diye düşünmemek gerekmektedir.

http Error 503 The Service İs Unavaiable çözümü kadar hataların en yaygın şekilleri de merak edilmektedir. Hataların karşımıza çıkma alternatifleri olarak;

 1. 503 Service Unavailable
 2. 503 Service Temporarily Unavailable
 3. Http/1.1 Service Unavailable
 4. HTTP Server Error 503
 5. Service Unavailable – DNS Failure
 6. 503 Error
 7. HTTP 503
 8. HTTP Error 503
 9. Error 503 Service Unavailable
 10. Error 503 Backend fetch failed olarak da gözlenmektedir.

503 Hatası Nasıl Düzeltilir?

503 hatası nasıl düzeltilir kısmında birden fazla adım yer almaktadır. Bu yüzden her bir adımın çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü adımlar ne kadar dikkatli meydana gelirse sonuçlar o kadar etkili olmaktadır.  

WordPress 503 hatası için düzeltme süreçlerini kontrol etmek gerekirse;

 1. WordPress alanında yer alan eklentilerin bir süre de olsa devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 2. WordPress temalarının da devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 3. İçerik dağıtım ağları olan CDN geçici bir şekilde devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 4. WordPress heartbeat API’si üzerinde sınırlamalar yapmak gerekmektedir.
 5. WP_DEBUG kısımlarını aktif hale getirmek gerekir.
 6. Sunuculardan kaynaklı olarak gözlenmektedir.

503 Hata Kodu Ne Demek?

503 hata kodu ne demek merak edilen konular arasında yer almaktadır. WordPress üzerinde meydana gelmektedir. Sunucu kanadından bir hata olduğuna işaret etmektedir. Ardından gelen isteklerin işlenemeyecek olduğunu belirtmektedir. Bu yüzden http hata kodlarından birisi olarak yer almaktadır. Böylece Service Univable hatası meydana gelmekte olduğu anlarda kullanıcıların erişmeye çalışmakta olsa bile hatalı olduğuna işaret etmektedir. İnternet sitelerinin yer almakta olduğu sunucuların geçici olarak mevcut olmadığına işaret etmektedir. Bu adımlar sayesinde detaylar gözlenmektedir.  

503 Service Unavailable kısmında hatalar birçok şekilde meydana gelmektedir. Sunucuların yapılandırma ya da tarayıcılara bağlı olarak 503 hataları gözlenmektedir. Bu yüzden hataların neyden ötürü kaynaklı olduğunu bilmek gerekir. Çünkü hatalar neyden kaynaklı olursa ona göre çözüm yolları belirlemek gerekmektedir. Bu yüzden her bir hata durumu için farklı çözümler gözlenmektedir. Böylece biri birinden farklı çözüm yolları yer almaktadır. Her bir adım dikkatli olarak incelenmektedir. Bu yüzden de sorunlar her ne olursa olsun kısa sürede ortadan kaldırılmaktadır.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA