Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress Siteye Yabancı Dil Seçeneği Nasıl Eklenir?

WordPress siteye yabancı dil seçeneği ekleme yapılarak birçok dilde alternatif oluşturmak mümkündür. Kurumsal olan web sitelerinin, online alışveriş sitelerinin veya blog olarak oluşturulan sitelerin yabancı dil eklentisi ile birlikte birçok hedef kitleye hitap etmesi mümkündür.

Özellikle yabancı kişilere hitap eden sitelerde farklı dil seçeneklerinin sunulabilmesi oldukça önemlidir. WordPress sitesinin geliştiricileri tarafından yazıların ve sayfaların otomatik olarak farklı dillere çevrilmesi mümkündür. Siteye eklentilerin indirilmesiyle birlikte kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmesi mümkün olur. Edvard Ananyan tarafından geliştirilen eklenti ile birlikte yaklaşık olarak 101 ülkenin farklı dil alternatifleri sitelerde sağlanabilmektedir. Herhangi bir kod yazılımının olmadan site üzerinden çevirilerin yapılabilmesi mümkündür. 

WordPress Siteye Yabancı Dil Seçeneği Eklenme Adımları

WordPress sitesine yabancı dil seçeneğinin eklenmesi için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunur. Ücretsiz bir şekilde sunulan dil seçenekleri kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmektedir. Eklentinin kurulumunun yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

•    Kullanıcıların seçmek istedikleri alternatiflere göre izlemesi gereken adımlar değişebilir. Eğer sitede FTP/Cpanel aracılığı ile birlikte eklenti yüklenmesi tercih edilirse Plugins seçeneğinin eklenmesi gerekir. Eklentinin bilgisayara indirilmesiyle birlikte Plugins klasörünün yüklenmesi gerekir. 
•    Kullanıcıların yönetici paneli üzerinden indirme yapması için izlemesi gereken adımlar ise daha farklıdır. Kullanıcıların Eklentiler kısmında yer alan seçeneğe tıklaması ile birlikte açılan ekranda yeni ekle kısmına basması gerekir. Daha sonra ise eklentilerde ara seçeneğine basılarak gtranslate yazılması gerekir. Arama sonuçlarında çıkan eklentinin yüklenmesi ile birlikte butonların aktif edilmesi bir sonraki aşamadır. 

Eklentinin aktif edilmesinin ardından Ayarlar> Gtranslate sekmelerinin izlenmesi gerekir. Eklentiye dair tüm ayarları içeren bölüm kullanıcıların karşısına çıkan sekmede yer alır. 

WordPress Siteye Yabancı Dil Seçeneğinin Ayarlaması Nasıl Yapılır?

WordPress siteye yabancı dil seçeneği ekleme özelliğinin aktif edilmesiyle birlikte site üzerinde bazı ayarlamaların yapılması gerekir. Yapılan ayarlamalar ile birlikte daha kullanışlı bir site ziyaretçiler için sağlanabilmektedir. WordPress sitesinde yapılabilecek olan ayarlamalar ise şu şekildedir:

•    Eklentide yer alan Widget look ayarlaması sitede eklentinin ne şekilde görüleceğini ifade etmektedir. Sitede açılabilir menü, sadece bayrak ve açılır menü seçeneklerinin görüntülenmesi için ayarlamaların yapılabilmesini ifade etmektedir. Ayarlamaların yapılması esnasında Widget preview sekmesinde eklentilerin nasıl görüntüleneceğine dair bilgilerin elde edilmesi mümkün olur. 
•    Translate from seçeneği ise sitenin yönetimini yapan kullanıcının anadili seçmesi için sunulan ayarlama seçenekleri arasında bulunur. Varsayılan dil olarak geçen ayarlama alanında anadilin seçilmesi ile birlikte kullanıcıların siteyi ziyaret etmesi esnasında ilk karşılaştıkları dildir. Eklentinin site üzerinde kurulması ile birlikte varsayılan dil seçeneğinden kullanıcıların kendi dillerine geçiş yapması sağlanır. 
•    Ücretsiz olarak sunulan eklenti aynı zamanda ücretli olarak da sağlanabilir. Ücretli versiyonu kullanmaya başlayan kişilerin ayarlama yapması için ayrı bir alan bulunur. Sub-directory URL structure seçeneği ücretli olarak eklentiyi kullanan kişiler için sunulur. Sitede yer alan alt bağlantıların özel bağlantı olarak belirlenmesine yardımcı olur. 
•    Eklentinin ayarlar kısmında yer alan bir diğer seçenek ise analytics kısmıdır. Sitede yer alan dil seçeneklerinin kullanımının detaylı bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi için kullanılabilecek olan bir ayardır. 
•    Eklentinin sağlamış olduğu bir diğer ayar seçeneği ise auto switch to browser languange’dir. Tarayıcıların sahip oldukları dil seçeneklerinin otomatik olarak çevrilmesine yardımcı olur.
•    Eklentinin site üzerinde hangi tema ile yer alması gerektiğini ayarlaması da ayarlar kısmından sağlanabilmektedir. Show in menu kısmı eklenti için desteklenen menü ayarlamasını gösterir. 
•    Show floting language selector ayarlaması ise dil seçeneklerinin sitede sabitlenmiş olarak gösterilmiş olmasını ifade eder. 
•    Flag languages seçeneği ise eklentinin ayarlar kısmında yer alan bir diğer alandır. Sitede hangi dillerin gösterilmesi gerekiyorsa ayarlar kısmında bu alanda yapılabilir. Site yöneticilerinin isterse tüm dilleri seçmesi isterse bazı dilleri seçmesi mümkündür. 

Yabancı Dil Eklentisi Hangi Siteler İçin Daha Uygundur?

WordPress siteye yabancı dil seçeneği ekleme ile birlikte çeşitli avantajlar yaratılabilir. Oluşturulan dil seçenekleri potansiyel müşterilere ulaşma aşamasında gerekli olan bir adamdır. Her site için eklenti uygun olsa bile site amaçlarına göre tercihte bulunulması gerekir. Yabancı dil eklentileri otomatik olarak çeviri yaptığı için her yöneticinin eklentiye sahip olmaması gerekir. Yabancı bir kitleye hitap eden site kullanıcıların eklentiyi kullanmasıyla birlikte uygunluk durumunun oluşması mümkündür. 

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA