Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress SVG Görsel Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress SVG Görsel Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress sitesi kullanıcılarının birçok görseli eklemesi için uygun olan formatı sunmaktadır. Sitenin izin verdiği görsel ekleme formatları arasında ise SVG seçeneği bulunmamaktadır. SVG içeriği ölçülebilir olan vektör grafiklerininin kullanılmasına imkan sağlar. XML biçimlendirme dili ile birlikte kullanıma sunulan dosya formatlarını ifade etmektedir. SVG formatlarının asıl özelliği ise dosyaların kalitelerinin kaybedilmesinin önüne geçmektir.

Aynı zamanda görseller üzerinde herhangi bir pikselleşme durumunun oluşmadan büyütülmesine izin vermektedir. SVG formatının siteye yüklenmesi için iki boyutlu olarak çizimlerin görüntülenmesine imkan sağlar. En bilinen görsel formatlarından ise daha farklı bir biçimde çalışır. Diğer formatlarda büyütülen fotoğraflar pikselleşir ve kalitede bir düşüş ortaya çıkar. SVG formatında ise bu durum tamamen ortadan kaldırılır. Bu nedenle siteyi kullanan kişilerin SVG formatlarını daha çok tercih etmesi avantajlı bir durumun oluşmasına yardımcı olur. 

WordPress SVG Güvenlik Sorunları Nelerdir?

WordPress sitesine eklenmeye çalışılan SVG formattaki görseller bazı sorunların oluşmasına neden olabilir. SVG dosyalarında yer alan kodlar diğer formatlardaki gibi kodların benzerlerini içerir. Tarayıcılar ise görsellerin çıktısının alınabilmesi için görsellerin dillerini ayrıştırmaktadır. Web sitelerinde olacak olan güvenlik açıklarının olmasının nedeni ise sahip olunan özelliklerden dolayıdır. Web sitesinde oluşacak olan güvenlik açıklarının ise bazı sorunları ortaya çıkarması mümkündür. Kullanıcıların verilerine yetkisiz erişim sağlanmasına, sitelerin saldırıya uğraması, siteler arası yazma saldırılarının yaşanması olasılık dahilindedir. Bazı uygulamaların eklenmesi ile birlikte SVG formatlarında oluşan güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi mümkün olur. Kullanılabilecek olan yöntemler ise şu şekildedir:

SVG desteğinden yararlanarak WordPress’e dosyaların yüklenmesi sağlanabilir. Yapılan yöntemler ile birlikte görsellerin gözükmesi ve güvenlik sorunlarına karşı belirli korumaların sağlanması mümkün olur. Site üzerinden farklı işlevleri kullanan kişilerin öncelikli olarak SVG Support eklentisini indirmesi gerekir. Eklentinin aktif edilmesiyle birlikte kurulum aşamasının yapılması gerekir. 

Eklentinin aktif edilmeden önce ayarlarının yapılması için sitelerin ziyaret edilmesi gerekir. Sitede ayarlar kısmına giriş yapan kişilerin SVG Desteği kısmına tıklaması gerekir. Ziyaret edilen destek sayfası ile birlikte yöneticilerle sınırlandırılsın mı seçeneğinin aktif edilmesi gerekir. Bu durumda site yöneticisi olan kullanıcıların SVG dosyalarını WordPress’e yüklemesi için izinleri oluşacaktır. 

SVG desteğinin alınabilmesi için izlenmesi gereken bir sonraki adımı gelişmiş modun açılması oluşturur. Bu seçeneğin aktif edilmesinde en önemli noktayı CSS animasyonlarının kullanılabilmesi oluşturmaktadır. Gelişmiş özelliklerin kullanılabilmesi için aktif edilen modun satır içi SVG oluşturma gibi avantajları bulunmaktadır. Yapılan ayarlamaların etkinleşebilmesi için değişiklikleri kaydet butonuna basılması gerekir. Yapılan adımlar ile birlikte SVG dosyaları hata alınmadan site içerisine yüklenebilir. 

SVG dosyalarının güvenli bir şekilde siteye yüklenmesinin ardından aktif edilmesi gereken bir eklenti daha bulunur. Safe SVG eklentisi aktif edilmesi gereken bir diğer seçeneğini ifade eder. Bu eklenti sitenin yöneticisi olan kullanıcıların dışında çalışır ve ayar yapılmasına gerek yoktur. Yöneticiler için uygun olan gönderi yazılabilmesi ve kullanıcıların görsel ekleyebilmesine izin verilir.

Dosyaları yükleyen birden fazla kullanıcının olması halinde site yöneticilerinin takip yapılabilmesi adına eklentinin özelliklerinden yardım alması mümkündür. Kullanıcıların dosya yükleyenleri takip edebilmesi için premium sürümden yararlanması gerekir. Premium sürümün satın alınmasıyla birlikte çeşitli ek hizmetlerden yararlanılabilir. 

SVG dosyalarının güvenli bir şekilde sitede yer alması müşteriler için oldukça önemlidir. WordPress sitelerinde çeşitli amaçlarla içerik üreten veya e-ticaret için kullanım yapan kişilerin yüksek ölçekli görselleri kullanması avantajlı bir durumu oluşturmaktadır. Okuyucuların daha yüksek görseller ile kaliteli olarak site üzerinde vakit geçirmesi sağlanabilmektedir. 

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA