Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress Spam Kullanıcı ve Yorumlar Nasıl Engellenir?

Wordpress Spam Kullanıcı ve Yorumlar Nasıl Engellenir?

WordPress, kişinin kendi internet sitesini kurmaya yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde internet sitesi kurmak isteyen bireyler, çok basit bir şekilde şahsi internet sitelerini kurma imkanına sahip olurlar. Fakat tabii ki her yazılımda olduğu gibi kimi problemler burada da yaşanabilmektedir.

WordPress Spam Kullanıcı ve Yorum Engelleme

WordPress’te paylaşılan içeriklerin, özellikle de makale ve blog yazısı gibi yazıların altında okuyucunun yorum yapmasına imkan veren yerler bulunmaktadır. Bu yorum alanları her ne kadar faydalı bir şekilde kullanılmak istense de spam yorumlar da sık sık yapılmaktadır. Bu tür yorumları engellemek ya da sayıca azaltmak ve spam kullanıcıları da engellemek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden birinin tek başına ya da birkaç tanesinin birlikte kullanılması ile sorun çok rahat bir şekilde çözülebilir. İşte WordPress spam kullanıcı ve yorumları engellemenin yolları:

Akismet Eklentisi Kurmak

Akismet eklentisi WordPress sisteminizde ekli değilse bu eklentiyi kurarak spam yorumlardan kurtulabilirsiniz. Spam yorumları engellemeye yarayan Akismet, normalde tüm WordPress sistemleri içinde halihazırda bulunmakta olan bir eklentidir. Fakat bu eklenti eğer ki sisteminizde bulunmuyorsa çok kolay bir şekilde internet üzerinde yer alan aşamaları takip ederek eklentiyi kurup çalıştırabilirsiniz.

Google ReCaptcha 

Google ReCaptcha, Akismet gibi bir eklentidir ve bu eklenti bot hesapları tespit etmek için kullanılabilecek faydalı bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde yorum yapan kullanıcıların gerçek bireyler mi yoksa bot hesaplar mı olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Ayrıca bu eklentinin kurulumunun ardından internet sitenize giriş yapan bireylere yorum yapabilmeleri için çeşitli aşamalardan geçmeleri gereken birtakım şeyler yaptırılır.

Bunlardan ilki ben robot değilim adlı kutucuğun işaretlenmesidir. Bu kutucuk işaretlendikten sonra görsel bir soru ile karşılaşılır. Görseldeki belirli kutucukların da doğru işaretlenmesinden sonra yorum yapmaya hak kazanılır ve böylece gerçek insanlar tarafından kullanılmayan bot hesapların yorum yapması engellenmiş olur.

WP-Ban

Bu eklenti sayesinde spam yorum gönderen IP adreslerini engelleyerek rahatsız edici yorumlardan kurtulmak çok kolay bir hale gelmektedir. Bu eklentinin kurulumu gayet basittir ve kurulumu yapıp tespit ettiğiniz IP adreslerini buraya kopyala yapıştır yöntemi ile ekleyerek istediğiniz kadar IP adresini engelleyebilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA