Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress Bileşen Nedir ve Nasıl Kullanılır?

WordPress’de Bileşen Nedir ve Nasıl Kullanılır?

WordPress bileşen nedir ve nasıl kullanılır konusu kendi sitelerini kurmak isteyen çoğu kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu bileşenler, spesifik bir fonksiyonu gerçekleştirmesi ile dikkat çekmektedir. Özellikle de kenar çubuklarına ya da alt bilgi alanlarında ek içerikler ile yazı eklemektir. Örnek verilecek olunursa en güncel yazılar ya da takvimler eklenmektedir. Yine bu alanda çok daha fazlası gösterilmektedir.

WordPress üzerinden eklenti yapmak adına HTML kodu yazmaya gerek bulunmamaktadır. Bu noktada sadece yapılması gereken bileşenleri bölgeye sürüklemektir. Bölgelerin yerleri temalara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak yine de WordPress bileşen eklemek oldukça kolay biçimde yapılmaktadır. Basit adımlar ile birlikte istenilen tüm eklentiler yerleştirilmektedir.

Varsayılan WordPress Bileşenleri Nelerdir?

WordPress bileşenleri kullanımı kolay olmasıyla dikkat çekmektedir.  Bu bileşenleri eklemek adına herhangi bir şekilde kod yazılmasına gerek bulunmamaktadır. Direk olarak sürükleme özelliği ile birlikte bileşenler kolaylıkla eklenebilmektedir. Böylelikle de herhangi bir zaman kaybı yaşamadan ya da uğraşmadan bileşenler eklenmektedir. Bu bileşenlerin en önemli özelliklerinden birisi de kolay biçimde eklenmeleri olmaktadır. Bunun için aynı zamanda herhangi bir eklenti yüklemeye gerek bulunmamaktadır. Direk olarak bileşenler eklenerek site hazır hale getirilmektedir.

WordPress üzerinden eklenebilen pek çok farklı bileşen bulunmaktadır. Bu noktada özellikle de bazı kalıp bileşenler oldukça dikkat çekmektedir. Bu bileşenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Arşivler
 • Ses dosyaları
 • Takvim
 • Kategoriler
 • Resim
 • Galeri
 • Meta
 • Sayfalar
 • Dolaşım menüsü
 • Son yazılar
 • Son yorumlar
 • Ara
 • RSS
 • Video
 • Etiket bulutu

Bu bileşenler ile birlikte WordPress üzerinden oluşturulan siteler oldukça dikkat çekmektedir. Böylelikle de siteler çok daha kapsamlı bir hale gelmektedir. Bu bileşenler kalıp bileşen olmaları ile birlikte hızlı bir biçimde siteye eklenmektedir. Yapılan eklenti ve bileşenlerle birlikte siteler yeterince kapsamlı hale gelmektedir.

WordPress Bileşen Ekleme Nasıl Yapılır?

Pek çok kişi için WordPress bileşen ekleme merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bileşenleri eklemek WordPress üzerinden oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Sayfalarına bileşen eklemek isteyen kişilerin aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir.

 1. WordPress kontrol paneline giriş yapmak
 2. Görünüm menüsüne giderek bu alandan Bileşenler menüsüne tıklamak
 3. Sol taraf içerisinde yer alan bileşen bölgelerini açmak
 4. Bu alan içerisinde temada alt bilgilere bileşen eklemek
 5. Bileşen bölgelerine bileşenleri sürükleyerek bırakmak
 6. Bu alan içerisinde istenilen bileşenleri kullanarak ilgili alanlara bırakmak

Sayfalarına bileşen eklemek isteyen kullanıcılar bu yöntemleri uygulayabilmektedirler. Bu kadar basit ve hızlı bir biçimde sayfalarına bileşen ekleyerek hazırladıkları sitelerin oldukça kapsamlı olmasını sağlayabilmektedirler. Özellikle de varsayılan kalıp bileşenler bu yöntem ile birlikte oldukça kolay bir biçimde eklenmektedir. Sadece birkaç dakika içerisinde istenilen her türlü bileşen eklenebilmektedir. Böylelikle de hazırlanan sayfaların eklenen bileşenle ile birlikte oldukça dikkat çekici olması sağlanmaktadır.

WordPress sitelerine bileşen eklemek isteyen kişiler bu yönteme alternatif olarak farklı bir yöntem de deneyebilmektedir. WordPress sitesi kurmak adına bileşenleri iyi bir biçimde eklemek önem taşımaktadır. Bunun için de farklı bir alternatif olarak Özelleştir seçeneği kullanılmaktadır. Bu seçenek ile birlikte gerçek zamanlı bileşenlerin eklenmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede de yapılan değişikliklerde ön görüntüleme seçeneklerinden faydalanılabilmektedir. Bu alternatiften faydalanmak adına öncelikli olarak Görünüm alanına gelmek gerekmektedir. Bu alan içerisinde Özelleştir seçeneğine tıklanarak istenilen değişiklikler yapılabilmektedir.

WordPress üzerinden eklenen bileşenler konusunda kısa süreli devre dışı bırakma seçeneği bulunmaktadır. Bunun için de bileşenlerin Pasif Bileşenler alanına sürüklenmesi gerekmektedir. Bu kadar basit bir biçimde işlemler gerçekleştirilmektedir.

WordPress Yeni Bileşenler Nasıl Eklenir?

WordPress yeni bileşenler ekleme seçeneklerinden faydalanmak isteyen kişilerin de yapmaları gerekenler oldukça basit olmaktadır. Bu noktada varsayılan bileşenler kullanıcılara yetersiz gelebilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcılar WordPress yeni bileşenler ekleme seçeneklerinden faydalanabilmektedirler. Özellikle de daha fazla etkileşim almak isteyen kişiler bu seçeneklerden yararlanmaktadır. Bunun için de kullanıcıların yönetici kontrol paneline geçmeleri gerekmektedir. Bu alan içerisinde Eklentiler bölümüne giden kullanıcıların Yeni Ekle butonuna tıklamaları gerekir. Bu alandan istedikleri eklentilerin isimlerini yazarak yükleyebilmektedirler. Böylelikle de sorunsuz bir biçimde istedikleri tüm bileşenleri ekleyebilmektedirler. Yapacakları basit adımlar ile birlikte sitelerini çok daha donanımlı bir hale getirmeyi başarabilmektedirler.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA