Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress video ekleme nasıl yapılır konusu sayfalarına video eklemek isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bunun için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Sayfalarına video eklemek isteyen kişiler kendileri için en kullanışlı yöntemi tercih edebilmektedir. Böylelikle de eklemek istedikleri videoları WordPress sitelerine kolaylıkla ekleyebilmektedir.

WordPress sitelerine istedikleri videoları eklemek isteyen kişiler istedikleri yöntemleri kullanabilmektedirler. Farklı yöntemler arasından kendilerine en uygun olan yöntemleri tercih edebilmektedirler. Böylelikle de sitelerine istedikleri gibi video ekleme imkanı elde etmektedirler. İstedikleri videoları eklemek isteyen kişilerin gerekli adımları tamamlamaları gerekmektedir. Gerekli olan adımların eksiksiz şekilde tamamlanması önem taşımaktadır. Böylelikle de herhangi bir sorun olmadan videolar kolaylıkla eklenebilmektedir.

WordPress Video Ekleme Yöntemleri Nelerdir?

WordPress video ekleme yöntemleri de pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Popüler video paylaşma platformlarında da kullanmak isteyen kişiler iki farklı yöntem tercih edebilmektedir. Bunlarda bir tanesi oEmbed yöntemi olurken bir diğer yöntem de iFrame yöntemi olmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanış biçimleri ise şu şekilde olmaktadır.

oEmbed Video Ekleme Yöntemi

Bir siteden başka siteye URL girerek video eklemek isteyenler oEmbed video ekleme yöntemini tercih edebilmektedir. Söz konusu yöntem WordPress sitelerinde video ekleme konusunda kullanılan en kolay yöntem olmaktadır. Bu yöntemle video eklemek ciddi anlamda kolay olmaktadır. Bunun için de şu adımları uygulamak gerekmektedir;

 1. Video ekleme platformuna girmek
 2. Yerleştirilmek istenen videoyu bulmak
 3. Fare imlecini URL barı üzerine götürerek video URL’sini kopyalamak
 4. WordPress görsel editörüne gitmek
 5. Video URL’sini yapıştırarak yerleştirmek

Bu yöntemler ile video eklemek oldukça kolay olmaktadır. Sadece bu basit adımların uygulanması ile birlikte videolar sorunsuz bir biçimde siteye eklenmektedir.

iFrame Video Ekleme Yöntemi

WordPress siteleri için iFrame video ekleme yöntemi de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntem yazılarda ve sayfalarda videoların nasıl görüneceğini özelleştirmektedir. Bu özellikten faydalanmak için de oldukça basit adımların uygulanması gerekmektedir. Bu basit adımların uygulanması ile birlikte videolar üzerinde düzenleme yapılmaktadır. Uygulanması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Abone ol tuşunun üzerine tıklanarak Paylaş butonuna tıklamak
 2. Yerleştir seçeneği üzerine tıklamak
 3. Bu adımların uygulanması ardından iFrame kodu ve bazı seçenekler çıkmaktadır. Bu alana video yerleştirme eklenmektedir. Zaman ayarlamak adına ilk olarak video eklenmektedir. Ardından da saniyede durdurumaktadır. Aynı zamanda oynat ve dur seçenekleri kullanılmaktadır.
 4. iFrame kodu kopyalanarak WordPress görsel editör alanına geçilmektedir.
 5. Görsel modu metin alanına eklenerek yerleştirme kodu tıklanmaktadır.

Bütün bu adımların uygulanması ile birlikte video ekleme adımları kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu işlemler ile birlikte videolar WordPress sitelerine sorunsuz biçimde eklenmektedir.

WordPress Kenar Çubuğuna Video Nasıl Eklenir?

WordPress sitelerine video eklemek isteyen kişiler kenar çubuklarına da ekleyebilmektedir. Bu noktada WordPress kenar çubuğuna video ekleme seçeneklerinden faydalanılmaktadır. Bunun için de aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir;

 1. Yönetici paneli üzerinden görünüm, özelleştir ve bu alandan bileşenler butonuna tıklamak,
 2. Video eklenmek isteyen kenar çubuğunu seçerek Bir Bileşen Ekle butonuna tıklamak,
 3. Arama kutusuna video yazmak,
 4. Sol alanda yer alan video ekle tuşuna basarak adresten ekle seçeneğine tıklamak,
 5. Video URL’si kopyalayarak yapıştırmak,
 6. Son olarak Bileşene ekle tuşuna basmaktır.

Tüm bu adımların tamamlanması ardından videolar WordPress sitelerine kolaylıkla eklenmektedir. Bu noktada pek çok video platformu üzerinden bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Böylelikle de WordPress kullanıcıları istedikleri gibi sitelerine video ekleyebilmektedirler. Yapacakları basit adımlar ile birlikte bunun için herhangi bir zaman harcamalarına gerek olmaz. Bu sayede video ekleme seçeneklerinden faydalanabilmektedirler.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA