Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WORDPRESS TEMA GÜNCELLEME NASIL YAPILIR?

WORDPRESS TEMA GÜNCELLEME NASIL YAPILIR? Sizlere bu yazımızda WordPress Tema Güncelleme Nasıl Yapılır, bu konudan bahsedeceğiz.

WordPress Nedir?

WordPress, ileri düzeyde yazılım bilgisine sahip olmadan çok kolay bir şekilde profesyonel web siteleri oluşturabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır, ücretli veya ücretsiz birçok tema ve eklenti ile web sitenizi görsel ve işlevsel olarak mükemmelleştirebilir, hatta bir e-ticaret sitesi oluşturarak internet mağazanızı yayınlayabilirsiniz.

WordPress, 2003 yılında iki kişi tarafından kuruldu ve aslen kişisel bir blog sitesi olarak tasarlandı. Ancak daha sonra mevcut şeklini aldı ve WordPress’in artan popülaritesinden ve değişen İnternet ihtiyaçlarından etkilendi. Şu anda dünyadaki web sitelerinin yaklaşık %35’i WordPress altyapısı ile çalışmaktadır. TPK Medya

WordPress Temaları

WordPress kullanan web siteleri için milyonlarca tema seçeneği vardır. Ücretli premium WordPress temaları, Themeforest, Temlapte Monster ve Fuel Themes gibi siteler başta olmak üzere birçok platformda satılmaktadır. Ücretli temalara ek olarak, çeşitli platformlar ve WordPress’in kendisi için binlerce ücretsiz şablon mevcuttur. Herhangi bir kodlama bilgisi olmadan ücretli ve ücretsiz temaları indirebilir ve kurabilirsiniz.

WordPress Tema Güncelleme

WordPress sürekli geliştirilen bir sistemdir. WordPress yazılımının yeni sürümleri yayınlanmakta hem de bu sürümlerle uyumlu çalışması için WordPress eklentileri bu sürümlerle çalışabilecek şekilde güncellenmektedir. Bu güncellemeler sayesinde;

  • Web sitesi daha hızlı açılır,
  • Web sitesindeki güvenlik açıkları, hatalar ve güvenlik açıkları giderilir,
  • Yeni teknolojilere adaptasyonu sağlanır.
  • Web sitesindeki kullanıcı deneyimi artırılır,

WordPress Tema Yedekleme

WordPress Tema Güncelleme işlemini yapmadan önce mutlaka sitenin yedeğini almak gerekir. cPanel üzerinden kolaylıkla yedeğini alabilirsiniz.

FTP’den Tema Güncelleme

Yedekleme işlemini tamamladıktan sonra WordPress tema güncelleme işlemine geçilir. Temayı güncellemek için birden fazla seçenek vardır.  En sık kullanılanlardan biri FTP üzerinden tema güncelleme işlemidir.

FTP üzerinden site dosyalarınıza eriştikten sonra public_html> wp-content> theme yolu takip edilir. Panelde kurulu temaları indirdiğiniz güncel sürümün temasını sürükleyerek eski temanın üzerine yazılır. Bu işlem tamamlandığında güncel tema kurulur ve güncellemeden sonra önbelleği temizleyerek işlem tamamlanır.

WordPress Dizininden Tema Güncelleme

Temanızı WordPress paneliniz üzerinden Başlangıç > Güncellemeler ve ardından güncelleme seçeneğine tıklayarak kolayca tema güncellemesi yapılır.

Güncelleme esnasında wordpress bakım modunu çalıştırarak siteniz erişime kapanır ve ana dizinde .maintenance adında bir dosya oluşur, güncelleme tamamlandığında bu dosya otomatik o+larak silinir.

Themeforest Tema Güncelleme

WordPress panelinin “Görünüm”> “Tema” bölümünden temanın güncel sürümünü bulabilirsiniz. Bu bölümde temanızın yanında 1.5, 3.2, 5.6 gibi çeşitli sürümler görüntülenecektir. Bu sürümü yazdıktan sonra, Themeforest hesabınızın “İndir” bölümünden satın aldığınız temanın güncel sürümünü bilmelisiniz. Kurulumdan sonra yeni bir sürüm çıkarsa, buradan ZIP formatında indirebilirsiniz. İndirilen temaları FTP kurulumu ile güncelleyebilirsiniz

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA