Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Meta açıklaması yazarken sık yapılan yanlışlar neler?

Meta açıklaması yazarken en önemli hususlardan birisi SEO açıklamalarıdır. Web sitesini arama motorunda doğru şekilde kullanılabilmesi ve web sitenizin kalitesini arttırmak için meta açıklaması yazarken doğru bir şekilde hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Anahtar kelime kullanmamak

Meta açıklaması yazacağınız metnin içeriğin kısa bir özetidir. Arama motorunda gezinirken aradığınız metnin içeriğini bize sunar ve arama motorunda arama yapan kullanıcı için yararlı bir durumdur. Meta açıklamasını okuyarak aradığını daha kolay bir şekilde bulmasına yardımcı olacaktır. Kullanıcıları yanlış sayfalara yönlendirmemek için bu kurallara uygun bir meta açıklaması yapmalısınız.

Birebir aynı meta açıklamaları yazmak

Meta açıklamaları yapılırken en çok yapılan yanlışlardan birisi birebir aynı meta açıklamaları yazmaktır. Sitelerde her sayfa farklı olacağı için içeriğinin de farklı olması lazım. Meta açıklamalarını içeriğe uygun olarak yapmanız gerekir. Meta açıklaması yaparken de sayfanızın düzenine dikkat etmeniz gerekir. Meta açıklamalarını doğru bir şekilde indekslemeniz, arama motorunda kullanıcı doğru siteye yönlendirmesini sağlayacaktır.

Karakter limitine takılı kalmak

Meta açıklamaları 2017’den sonra 160 karakter uzunluğunu 320 karaktere çıkarttı. Sayfa içeriğini daha iyi anlamamıza ve özet geçilen açıklamaları daha iyi bir şekilde kavramamıza yardımcı olmuştur. Karakter limitine takılı kalmak sizi endişelendirebilir bu gibi durumlarda en çok yaşanılan durum karakterleri uzatmak için yapılan boş metin doldurmalarıdır. Meta açıklaması yaparken gereksiz açıklamalardan sakının bu yazacağınız metnin açıklamasını bozmanıza neden olacaktır. Bunu yapmak yerine daha açıklayıcı ve anahtar kelimelerle beraber anlamlı bir metin oluşturmanızda fayda var.

Sıkıcı ve sıradan metinle yazmak

Metni ziyaret eden kullanıcılar arama yaptıklarında, karşısına çıkan metni incelerken meta açıklamalarına da dikkat edecektir. Bunun için meta açıklamalarını yaparken kullanıcıları kendinize çekmeniz ve sayfaya yönlendirmeniz gerekir. Sayfanızda kullanıcıyı elinizden geldiğince sıkıcı ve sıradan metin yazmaktan çok kullanıcıyı metninize çekecek olan açıklamalarda bulunmalısınız.

Açıklama yaparken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda verilmiştir:

Metinlerinizin kolay okunabilir olsun: Kullanıcının metni okurken daha akıcı ve anlaşılır bir dil arayacaktır. Metniniz rahat okunabilir olmalı ve gereksiz sözcükleri kullanmamalısınız. Bu okunabilirliği düşürecektir.

Sayfanızın içeriği ile ilgili önemli detayları paylaşın: Kullanıcının dikkatini çekmek ve metinde öne çıkan önemli bilgileri paylaşmanız gerekmektedir.

Sayı ve semboller kullanın: Metinlerde sayı ve sembol kullanmanız yazdığını metnin daha çok dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Müşterileri odak noktasında tutun: Meta açıklamalarına en çok odaklanmanız gereken kişiler müşterilerdir. Müşterilerin satın almasını daha hızlı hale getirmek için merak ettikleri sorulara cevap vermelisiniz. Sorularına yanıt verebileceğiniz bir online pencere oluşturmanız müşterilerin satın alma kararını olumlu yönde etkileyecektir.

Eyleme çağrı ifadelerini ekleyin: Kullanıcıların belli bir eyleme geçmelerini sağlamak için eylem çağrı metinlerini kullanabilirsiniz. Bir iki tane eyleme çağrı metni yeterli olacaktır.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA